3-4 października 2024 roku WYJAZD UCZNIÓW KLAS IV _ VI do zielonej szkoły w Nowej Wsi Przywidzkiej !
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Pierwsza Szkoła Podstawowa w Mirachowie powstała w 1766 roku z okazji 800-lecia Chrztu Polski. Jej fundatorem był ówczesny starosta mirachowski - Ignacy Przebendowski. Naukę pobierało 142 dzieci w wieku od 7 do 14 lat z Mirachowa, Bącza i Nowej Huty. Uczono następujących przedmiotów: religii, historii biblijnej, matematyki, nauki pisania i czytania, języka polskiego, języka niemieckiego, geografii, przyrody, śpiewu.

 

W 1789 roku władze pruskie wydzieliły z ziemi folwarcznej działkę i pobudowały na niej drugą szkołę ewangelicką ( zw. niemiecką). Jest to w miejsce obecnego domu nauczycielskiego. Szkoły były jednoklasowe z dużą izbą lekcyjną, mieszkaniem dla nauczyciela, budynkiem gospodarczym oraz boiskiem i ogrodem dla nauczyciela.

 

W 1789 roku do szkoły katolickiej zapisanych było 112 dzieci, do ewangelickiej 38 i 3 dzieci żydowskich. Na przełomie lat 1906 / 07 uczniowie przystąpili do strajku szkolnego – chcieli wywalczyć możliwość nauki religii w języku polskim. Niestety - następstwem były represje wobec uczniów. Musieli oni kontynuować naukę w czasie wakacji.. Później zakazano nauki w j. polskim, a obowiązkowa stała się nauka w j. niemieckim.

 

Sytuacja zmieniła się dopiero po odzyskaniu niepodległości. Wtedy możliwa stała się nauka w ojczystym. W roku szkolnym 1936 / 37 nauczycielami byłi: Stark - kierownik szkoły, Matusewicz („Muntek”) i Janina Wrzask ( „Wrzaskówna”). Lekcje odbywały się w dwóch budynkach szkolnych oraz w jednym pomieszczeniu wynajętym od gminy.

 

Po wybuchu II wojny światowej zamknięto szkołę. Budynek został zajęty przez Niemców, którzy utworzyli w nim urząd pocztowy. Potem wznowiono naukę w obowiązkowej szkole niemieckiej. W ten sposób rozpoczęła się germanizacja polskich uczniów, którzy nie mogli posługiwać się językiem polskim. Później zabroniono także używania języka kaszubskiego. Od 1943 roku lekcje odbywały się w dwóch budynkach – starsi nadal w tym samym, młodsi w budynku przy kościele. Od lutego do kwietnia 1945 roku zajęcia w szkole zostały zawieszone, gdyż w budynkach przebywali uciekinierzy z Prus Wschodnich oraz wojsko radzieckie i niemieckie.

 

Po zakończeniu wojny zaczęto organizować szkołę polską w Mirachowie. Zadania tego podjęła się Wrzaskówna i 18.05.1945 roku rozpoczęto naukę w szkole. W 1946 roku kierownikiem szkoły został Michał Wójcik. W szkole było 149 uczniów ( podzielonych na 5 klas ), których uczyło 3 nauczycieli. W 1948 roku kierownikiem szkoły została Janina Prokopowicz, którą rok później zastąpił Jan Czerwiński.

 

Szkoła w Mirachowie była zbiorczą szkołą dla uczniów z Mirachowa, Bącza i Nowej Huty. Uczniowie uczyli się w 4 izbach szkolnych, które mieściły się w trzech budynkach. Uczniowie i nauczyciele w przerwach między lekcjami przechodzili z jednego budynku do drugiego. Dnia 13.08.1952 roku nowym kierownikiem szkoły został Jan Żurawicz.

 

W 1959 roku zaplanowano budowę nowego budynku szkolnego. Rok 1962 był przełomowy dla całej polskiej oświaty, gdyż została wtedy wprowadzona reforma szkolnictwa – rozpoczęto 8 – letniej szkoły składającej się z ośmiu klas. Przez wiele lat kierownik szkoły Jan Żurawicz kontynuował starania związane z budową nowej szkoły. Wykazywał, że warunki pracy dydaktycznej, wychowawczej są coraz trudniejsze, z każdym rokiem zwiększa się liczba dzieci, a szkołą mieszcząca się w trzech budynkach jest stara, wymagająca kapitalnego remontu, nie posiada odpowiedniego zaplecza dydaktycznego – brak świetlicy, szatni, boiska. Dzięki tym staraniom wybudowano szkołę.

 

Nowa szkoła powstała z pieniędzy uzyskanych z społecznego Funduszu Budowy Szkół. Budowę rozpoczęto 15.04.1964 roku, a oddanie ukończonego budynku szkoły ( niestety bez sali gimnastycznej) odbyło się 28.08.1966 roku. Szkołę zbiorczą „Tysiąclatkę” zaprojektowano na powierzchni 0,96 ha w centrum wsi Mirachowo dla 170 uczniów. Dnia 1.09.1966 roku naukę w nowym budynku szkoły rozpoczęło 166 uczniów, a pracę 6 nauczycieli. W latach późniejszych wraz ze zwiększającą się liczbą uczniów, stopniowo zwiększała się liczba kadry pedagogicznej. 21.08.1972 roku samodzielne szkoły w Bączu i Nowej Hucie stały się punktami filialnymi przyporządkowanymi organizacyjnie Szkole Podstawowej w Mirachowie. Uczęszczali tam uczniowie kl. 1 – 3, którzy następnie kontynuowali naukę w szkole w Mirachowie.

 

W 1976 roku, po 24 latach pracy w mirachowskiej szkole kierownik Jan Żurawicz przeszedł na emeryturę, a dyrektorem został mgr Rajmund Gdaniec. Nowy dyrektor Rajmund Gdaniec podjął się trudnego zadania, jakim była poprawa warunków materialnych pracy szkoły. Szkoła po dziesięciu latach użytkowania wymagała wymiany oraz uzupełnienia wyposażenia w meble i środki dydaktyczne. W latach 1976 – 1981 w szkole organizowane były w szkole organizowane były kolonie letnie dla dzieci pracowników Jednostki Wojskowej w Wejherowie. W ramach rekompensaty za udostępnienie obiektu Jednostka Wojskowa wykonywała corocznie bieżące remonty szkoły.

 

Rok 1989 przyniósł zmiany w całym państwie, a więc także w oświacie polskiej. Szkoła została przejęta przez Burmistrza Gminy Kartuzy i od tego czasu jest on organem prowadzącym szkołę. Z powrotem wprowadzono religię do szkół. Dnia 30.08.1991 roku zostały zlikwidowane punkty filialne w Bączu i Nowej Hucie, które były przyporządkowane organizacyjnie Szkole Podstawowej w Mirachowie. W Bączu utworzono punkt nauczania, który funkcjonował do 2001 roku. Po protestach rodziców przeciwnych likwidacji szkoły - placówka została przyporządkowana organizacyjnie Szkole Podstawowej w Starej Hucie prowadzonej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Dzieci z Nowej Huty i starsze dzieci z Bącza dojeżdżają autobusami kursowymi do Szkoły Podstawowej w Mirachowie. Po wprowadzeniu reformy w 1999 roku nastąpił szereg zmian, które trwały kilka lat. Pomimo utworzenia gimnazjów klasy gimnazjalne zostały w Szkole Podstawowej w Mirachowie, ponieważ trwała budowa budynku gimnazjum w Staniszewie. W początkowym okresie funkcjonowania reformy nie było problemów lokalowych, gdyż dwie klasy gimnazjalne pokrywały brak kl. VII i VIII. W późniejszym okresie, gdy doszła kolejna, III klasa gimnazjum, wystąpiły problemy lokalowe. Wtedy Ochotnicza Straż Pożarna udostępniła budynek remizy i część zajęć odbywała się w 3 salach budynku OSP. W 2002 roku nastąpiło przeniesienie klas gimnazjalnych do ukończonego budynku gimnazjum w Staniszewie. Od tej pory w szkole każdy nauczyciel ma jedną klasę, a z sali komputerowej z dostępem do Internetu mogą korzystać wszyscy nauczyciele i uczniowie na różnych lekcjach.

 

W 2006 roku pan Rajmund Gdaniec po 30 latach pracy w Szkole Podstawowej w Mirachowie na stanowisku Dyrektora zakończył pracę zawodową, a nowym dyrektorem została pani Barbara Sokół.

 

Opracowano na podstawie kronik szkolnych.

Data dodania: 2018-12-28 08:52:23
Data edycji: 2019-01-17 14:44:50
Ilość wyświetleń: 1924

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej